Zobrazených 1–24 z 26 výsledkov

Konkurz, reštrukturalizácia a oddlženie s poznámkami – Jaroslav Macek

37.05 
Zostaviteľom ďalšej publikácie z edície Judikatúra je JUDr. Jaroslav Macek, ktorý ako sudca obchodnoprávneho úseku vybavuje konkurznú agendu, incidenčné spory a agendu obchodného registra. Publikácia obsahuje tak súčasné, ako aj staršie rozhodnutia súdov (vrátane prvorepublikových i rakúskych pred rokom 1914), ktoré sú pri niektorých nezmenených základných princípoch konkurzného práva aktuálne aj pre dnešnú právnu prax. Gro výberu tvorí judikatúra slovenských súdov, najmä Najvyššieho súdu SR, ale aj krajských a okresných súdov a Ústavného súdu SR. Podstatná časť publikácie má svoj pôvod v rozhodnutiach zahraničných súdov, pre blízkosť právnej kultúry a spoločnú históriu logicky najmä českých (Najvyššieho súdu ČR a Ústavného súdu ČR, ale aj Vrchných súdov v Prahe a Olomouci), nájsť však možno aj rozhodnutia nemeckých súdov a rozsudky Súdneho dvora EÚ. Kniha obsahuje aj viacero dosiaľ nepublikovaných rozhodnutí krajských súdov. Judikáty sú usporiadané do logických celkov (konkurz, reštrukturalizácia, oddlženie) podľa predmetu rozhodnutia, pričom judikatúra pokrýva aj problematiku incidenčných konaní. V publikácii možno nájsť aj rozhodnutia s veľmi praktickým uplatnením, v ktorých sa rieši napríklad problematika pohľadávok z leasingového vzťahu či spôsob vyplnenia prihlášky do konkurzného konania. Judikáty sú na viacerých miestach doplnené inštruktívnymi poznámkami zostaviteľa.

Zmluvná pokuta – Alena Hambáleková

26.60 
Publikácia predstavuje pomerne rozsiahlu zbierku rozhodnutí slovenských a českých súdov zaoberajúcich sa problematikou zmluvnej pokuty, ktorá je upravená tak v Občianskom zákonníku, ako aj v Obchodnom zákonníku. Na účely prehľadnosti je publikácia rozčlenená na päť samostatných častí. Prvá časť obsahuje súhrn rozhodnutí, ktoré sa zaoberajú všeobecnou charakteristikou inštitútu zmluvnej pokuty a jej vzťahu k iným právnym inštitútom, ako napríklad k úrokom z omeškania, dobrým mravom, k inštitútu odstúpenia od zmluvy a pod. Druhá časť poskytuje prehľad súdnych rozhodnutí z hľadiska kontraktačnej fázy, t.j. venuje sa dohode o zmluvnej pokute, jej obligatórnym náležitostiam, forme a iným skutočnostiam, ktoré majú vplyv na jej existenciu a platnosť. Tretia časť je venovaná právnym následkom porušenia povinnosti zabezpečenej zmluvnou pokutou, predpokladom vzniku práva na zmluvnú pokutu a otázkam súvisiacim so splatnosťou zmluvnej pokuty a premlčaním práva na zmluvnú pokutu. Prehľad súdnych rozhodnutí týkajúcich sa moderačného práva súdu je obsahom štvrtej časti. Posledná, piata časť obsahuje súdne rozhodnutia obsahujúce riešenie niektorých procesných súvislostí súvisiacich s uplatňovaním práva na zaplatenie zmluvnej pokuty v civilnom konaní a vykonávaním súdnych rozhodnutí priznávajúcich právo na zaplatenie zmluvnej pokuty. Publikácia je určená predovšetkým širokému okruhu odbornej verejnosti, keďže poskytuje významný zdroj riešenia konkrétnych právnych otázok a právnych názorov vzťahujúcich sa na právnu úpravu zmluvnej pokuty.

Repetitórium medzinárodného práva verejného – Ľudmila Elbert, Adam Giertl, Ján Klučka

19.95 
Medzinárodné právo verejné ako súbor právnych noriem obsiahnutý v obyčajovej i zmluvnej podobe nepredstavuje komplexne kodifikovaný právny systém. Aj z tohto dôvodu je účelom repetitória priniesť stručný, no sumárny prehľad medzinárodného práva verejného, ktorý má poskytnúť základy pre ďalšie nadobúdanie a rozvíjanie komplexných vedomostí o tomto právnom odvetví a má slúžiť ako pomôcka pri štúdiu učebníc a primárnych zdrojov. Repetitórium má uľahčiť pochopenie matérie prednesenej na prednáškach a napokon môže poslúžiť aj ako vodidlo pri analýzach kľúčových prípadov z medzinárodného práva verejného. Veríme, že repetitórium pomôže študentom medzinárodného práva pochopiť jeho špecifický systém, jeho základné pojmy a inštitúty, ako aj získať solídny základ pre ďalšie štúdium medzinárodného práva verejného, ktorý  zúročia pri absolvovaní skúšok z predmetu medzinárodné právo verejné.

Repetitórium občianskeho hmotného práva – Lenka Dufalová, Martin Križan, Veronika Skorková

23.75 
Táto učebná pomôcka, ktorá nadväzuje na vysokoškolskú učebnicu občianskeho práva hmotného, bola vypracovaná s cieľom uľahčiť všetkým študentom práva oboznamovanie sa s jeho jednotlivými inštitútmi a poskytnúť im rýchly prehľad o jednotlivých inštitútoch a vzťahoch medzi nimi. Pomáha pochopiť zložitý systém občianskeho hmotného práva a jeho vzťah k ostatným právnym odvetviam.   Druhé, prepracované a doplnené  vydanie reaguje na zmeny právnej úpravy.   Repetitórium nie je zamerané na výklad občianskoprávnej matérie, ale heslovite, s maximálnou mierou jazykovej úspornosti poukazuje na základné aspekty jednotlivých občianskoprávnych inštitútov a súčasne vychádza z predpokladu, že študent už disponuje poznatkami získanými z učebníc, prednášok či seminárov a touto učebnou pomôckou si len upevní už získané vedomosti.   Repetitórium je určené najmä poslucháčom právnických, ekonomických či iných vysokých škôl, využiť ho však môže každý, kto má záujem získať základný prehľad v oblasti občianskeho hmotného práva.

Repetitórium práva duševného vlastníctva (Druhé, prepracované a doplnené vydanie) – Veronika Skorková

22.80 
Druhé, prepracované a doplnené vydanie reaguje na zmeny, ktoré nastali v právnej úprave práva duševného vlastníctva, a to najmä v súvislosti s prijatím nového Autorského zákona č. 185/2015 Z.z. Repetitórium práva duševného vlastníctva je učebnou pomôckou nadväzujúcou na dostupné vysokoškolské učebnice zamerané na výklad práva duševného vlastníctva a jeho jednotlivých inštitútov. Jej hlavným účelom je uľahčiť študentom právnických, ale aj neprávnických fakúlt oboznámiť sa s ťažiskovými pojmami, definíciami a inštitútmi práva duševného vlastníctva a poskytnúť im prehľad zložitého systému danej časti právneho poriadku Slovenskej republiky. Publikácia prehľadne a heslovite poskytuje základné informácie o jednotlivých inštitútoch práva duševného vlastníctva a môže sa stať východiskom pre efektívnejšiu prípravu na postupovú skúšku a štátnu záverečnú skúšku, a to prostredníctvom názorného zjednodušenia pojmového aparátu, systému a súvislostí práva duševného vlastníctva. Učebná pomôcka je určená predovšetkým študentom právnických fakúlt, ktorým má uľahčiť štúdium predmetu a prácu počas procesu výučby. Rovnako môže pomôcť širokej právnickej verejnosti, ale aj každému, kto má záujem oboznámiť sa so základnou právnou úpravou jednotlivých oblastí práva duševného vlastníctva.

Finančné sprostredkovanie – Dana Kravecová

14.16 
Publikácia ponúka ucelený pohľad na právnu úpravu finančného sprostredkovania. Podrobne rozoberá znenie zákona o finančnom sprostredkovaní a tiež nadväzné právne predpisy upravujúce podnikanie v tejto oblasti. Vysvetľuje obsah finančného sprostredkovania a jeho osobitne regulovaný rozsah, ako aj kategórie finančných agentov vrátane rozdielov medzi nimi. Dozviete sa, aký typ oprávnenia sa vyžaduje v závislosti od spôsobu vykonávania finančného sprostredkovania a aké sú podmienky jeho získania. Zaoberáme sa tiež registrom finančných agentov a finančných poradcov vrátane zápisu a výmazu z neho. Rozsiahla časť publikácie rozoberá podmienky a pravidlá vykonávania finančného sprostredkovania, dohľad nad ich dodržiavaním a sankcie za porušenie požiadaviek zákona. Súčasťou je opis zákonných požiadaviek na spoluprácu medzi samostatnými a podriadenými finančními agentami. Nájdete tu tiež prehľad všetkých informačných povinností finančných agentov, či už voči klientom alebo voči Národnej banke Slovenska. Publikácia je napísaná formou príručky, pričom každá z jej častí obsahuje odkaz na zákonné ustanovenia, ktoré vysvetľuje. S právnou úpravou finančného sprostredkovania sa preto možno oboznamovať buď ucelene, alebo sa zamerať len na niektorú z jej častí.

Ochrana spotrebiteľa – Jana Mazáková

38.95 
Ochrana spotrebiteľa je problematikou, pri ktorej sa stretávajú početné predpisy súkromného a verejného práva s cieľom zabezpečiť adekvátnu ochranu spotrebiteľa tradične považovaného za slabšiu stranu v zmluvných vzťahoch uzavieraných s podnikateľom. Publikácia prináša výber súdnych rozhodnutí z oblasti ochrany spotrebiteľa, ktoré môžu byť užitočné v právnej praxi. Ide predovšetkým o rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, avšak aj o zaujímavé alebo inšpiratívne rozhodnutia slovenských súdov nižšieho stupňa, ako aj českých súdov. Keďže ochrana spotrebiteľa je na úrovni Európskej únie silne aproximovaná, nebolo možné pri zostavovaní výberu opomenúť judikatúru Súdneho dvora Európskej únie. Publikácia tak prináša vyše 70 rozsudkov tohto súdu, ktoré môžu byť priamo nápomocné pri interpretácii a aplikácii zodpovedajúcej vnútroštátnej právnej úpravy. Publikácia je rozčlenená do kapitol, ktoré rešpektujú komplexnosť problematiky. Prvá kapitola sa venuje ochrane spotrebiteľa v zmluvných vzťahoch založených tak podľa Občianskeho zákonníka, ako aj Obchodného zákonníka a vybraných osobitných právnych predpisov. Druhá kapitola obsahuje výber z rozhodnutí v oblasti nekalej súťaže, ktoré majú praktický význam pre ochranu spotrebiteľa. Tretia kapitola sústreďuje judikatúru týkajúcu sa aplikácie predpisov verejného práva určených na ochranu spotrebiteľa, pričom vzhľadom na rozsiahlosť problematiky sa práca venuje len vybraným otázkam s dôrazom predovšetkým na problematiku nekalých obchodných praktík a problematiku reklamy. Štvrtá kapitola sa venuje kolektívnej ochrane spotrebiteľov a piata kapitola niektorým vybraným procesným otázkam, v rámci ktorých na základe judikatúry Súdneho dvora Európskej únie akcentuje povinnosti vnútroštátnych súdov pri aplikácii právnych predpisov a nevynecháva ani otázky aplikácie medzinárodného práva súkromného.

Exekučné spory – Jana Mazáková

27.55 
Spory, ktoré vznikajú v rámci núteného vy´konu súdnych a iny´ch rozhodnutí alebo v súvislosti s ním, sú často skutkovo, ale aj právne zložité. Toto poznanie bolo účinny´m podnetom na prípravu a zostavenie vy´beru judikatúry o exekučny´ch sporoch. Cieľom predkladaného vy´beru z judikatúry je kvalifikovane a v istej celistvosti informovať o tom, aky´m spôsobom a aky´mi metódami všeobecné a exekučné súdy vykladajú a uplatňujú hmotné a procesné právo pri rozhodovaní jednotlivy´ch druhov exekučny´ch sporov. Praktické využitie spracovany´ch judikátov predpokladá, že ich používateľsa neobmedzí len na právne vety alebo určité časti toho-ktorého rozhodnutia, ale oboznámi sa aj so skutkovy´m základom, ktory´ viedol k rozhodnutiu vo veci samej alebo len k procesnému vy´sledku. V takomto prípade možno očakávať, že vy´ber judikatúry v tejto publikácii splní účel, na ktory´ bol pripraveny´ a ktory´m je prispieť k predvídateľnosti rozhodovania súdov v exekučny´ch sporoch, v ktory´ch sa nezriedka rozhoduje nielen o osude majetku, ale aj o základny´ch právach a slobodách povinny´ch a oprávneny´ch osôb. Publikácia je určená širokému okruhu odbornej verejnosti.

Nájom a podnájom bytov a nebytových priestorov – Lucia Budinská, Veronika Vaseková

31.35 
Táto publikácia je prvým vydaním prehľadu judikatúry z oblasti nájmu a podnájmu bytov a nebytových priestorov a obsahuje zhrnutie rozhodnutí a stanovísk tak Najvyššieho súdu SR a Ústavného súdu SR, ako aj Najvyššieho súdu ČR a Ústavného súdu ČR. Publikácia je rozdelená na dve časti, z ktorých prvá časť sa venuje bytom a druhá časť nebytovým priestorom. Každá časť obsahuje zozbieranú a spracovanú relevantnú judikatúru, ktorá sa venuje nájomnej zmluve, jej náležitostiam, právam a povinnostiam vyplývajúcim z nájomného vzťahu vrátane povinnosti platiť nájomné, ako aj skončeniu nájmu. Vnútorné členenie publikácie bolo navrhnuté tak, aby sa čitateľ mohol rýchlo a ľahko orientovať. Rozhodnutia českých súdov boli preložené do slovenského jazyka a vhodne upravené tak, aby boli pre slovenského čitateľa ľahko zrozumiteľné. Jednotlivé právne vety sú často doplnené odôvodnením, ktoré je spravidla skrátené a upravené, aby čitateľovi poskytovalo základný prehľad o obsahu rozhodnutia. Veríme, že publikácia bude pre čitateľov cenným zdrojom právnych názorov.

Záložné a zádržné právo v občianskoprávnych vzťahoch – Michaela Hanáková

32.30 
Záložné právo a zádržné právo predstavujú významné zabezpečovacie inštitúty a patria medzi tzv. práva k cudzím veciam. Táto publikácia sa venuje občianskoprávnej úprave inštitútu záložného a zádržného práva a jej cieľom je poskytnúť ucelený prehľad rozhodnutí slovenských a českých súdov týkajúcich sa tejto problematiky. Publikácia je systematicky rozdelená do dvoch kapitol, ktoré sa ďalej členia podľa obsahu spracúvanej problematiky. Prvá kapitola sa venuje inštitútu záložného práva. Obsahuje súdne rozhodnutia týkajúce sa jeho charakteristiky, funkcií a účelu, zriadenia a vzniku, predmetu záložného práva, prevodu a prechodu zálohu, výkonu záložného práva, spôsobov zániku záložného práva, výmazu záložného práva z registra záložných práv alebo z osobitného registra, ako aj jeho premlčania. Druhá kapitola sa venuje inštitútu zádržného práva vrátane konkrétnych prípadov týkajúcich sa zádržného práva s dôrazom na predmet zadržania. Publikácia je určená nielen právnickej odbornej verejnosti, ale aj každému, kto príde do styku s inštitútom záložného a zádržného práva, pretože ponúka komplexný prehľad právnych názorov týkajúcich sa uvedenej problematiky.

Repetitórium teórie práva – Dominik Šoltys

18.05 
Cieľom zostavenia tejto publikácie bolo vytvoriť učebný text, ktorý ponúka študentom práva v sústredenej forme vymedzené tradičné okruhy teórie práva s obsahom, ktorý sa vo viac či menej ustálenej podobe vyučuje na všetkých právnických fakultách na Slovensku. Repetitórium pomáha pochopiť kľúčové pojmy, vzťahy, definície a vnútornú štruktúru základných pojmov teórie práva. Prehľadne pomocou usporiadania textu ozrejmuje systematiku a logickú nadväznosť jednotlivých pojmov a okruhov teórie práva. Heslovitá podoba textu, zvýraznené časti textu a štrukturálne usporiadanie jednotlivých okruhov z teórie práva majú pomôcť rýchlemu a pochopiteľnému prístupu k základným pojmom a kategóriám teórie práva. Repetitórium je vhodnou pomôckou pre študentov, ktorých zámerom je účinne si zopakovať zvolené okruhy otázok pred záverečným hodnotením, a to časovo nenáročným spôsobom. Zároveň môže študentom pomôcť pri príprave pred štátnymi záverečnými skúškami z teórie práva.

Repetitórium obchodného práva (Tretie, prepracované a doplnené vydanie) – Ján Golian, Edita Hajnišová, Zuzana Nevolná

28.50 
Tretie, doplnené a prepracované vydanie reaguje na novelizácie Obchodného zákonníka. Predkladaná učebná pomôcka poskytuje systematický prehľad o základných inštitútoch obchodného práva a umožňuje orientáciu v jednotlivých ustanoveniach Obchodného zákonníka, pričom dôsledne vychádza z jeho systematiky. Repetitórium sa môže stať východiskom pre efektívnejšiu prípravu na postupovú skúšku a štátnu záverečnú skúšku. Je určené predovšetkým študentom právnických fakúlt, ktorým zaiste pomôže pochopiť zložitú problematiku obchodného práva. Rovnako môže pomôcť aj pri štúdiu obchodného práva študentom neprávnických fakúlt, ale môže byť užitočná aj pre širšiu právnickú verejnosť a napokon aj pre podnikateľov, ktorí prostredníctvom nej môžu získať prehľad o súčasnej úprave vzťahov vznikajúcich v oblasti podnikania.

Náhrada škody v občianskoprávnych vzťahoch – Michaela Hanáková

31.35 
Táto publikácia sa venuje inštitútu náhrady škody v občianskom práve a obsahuje výber súdnych rozhodnutí z obdobia ostatných desiatich rokov. Jej cieľom je poskytnúť ucelený prehľad rozhodnutí slovenských a českých súdov týkajúcich sa koncepcie zodpovednosti za škodu, základných predpokladov jej vzniku, základných princípov uplatňovania náhrady škody, spôsobu a rozsahu náhrady škody, ako aj moderačného práva súdu pri rozhodovaní o výške náhrady škody. V záujme lepšieho pochopenia danej problematiky je pri viacerých súdnych rozhodnutiach okrem právnej vety uvedená aj časť z odôvodnenia rozhodnutia. Publikácia je určená nielen právnickej odbornej verejnosti, ale aj každému, kto príde do styku s inštitútom zodpovednosti za škodu a s náhradou škody, pretože ponúka komplexný prehľad právnych názorov týkajúcich sa uvedenej problematiky.

Elektronické obchody – Ivana Zmeková

26.60 
Elektronický obchod je v súčasnosti rozšírenou a vyhľadávanou formou podnikania. Nakupovanie sa prenáša do virtuálneho sveta a zabezpečuje zákazníkom pohodlie, šetrí ich čas. Preto je potrebné, aby predávajúci a kupujúci mali vedomosti o právach a povinnostiach, ktoré im vyplývajú z platnej právnej úpravy. Táto publikácia je zameraná predovšetkým na právnu úpravu elektronických obchodov a na najdôležitejšie právne aspekty, na ktoré by si predávajúci, ale aj kupujúci mali dať obzvlášť veľký pozor. Popri osobitnej právnej úprave zameranej špeciálne na elektronický obchod je v publikácii venovaná pozornosť aj niektorým ustanoveniam všeobecných právnych predpisov z hľadiska potreby vymedzenia obsahu záväzku, ktorý vzniká na diaľku, jeho špecifík a dôsledkov, ako aj postavenia subjektov zmluvného vzťahu (predávajúci, kupujúci – spotrebiteľ, podnikateľ). Veríme, že táto publikácia bude dobrým pomocníkom na zorientovanie sa v pomerne rozsiahlej právnej úprave, ktorej je venovaná prvá časť. V druhej časti je uvedený vzor znenia všeobecných obchodných podmienok, ako aj vzory dokumentov vzťahujúcich sa na reklamácie a ochranu osobných údajov.

Ochrana osobnosti a náhrada nemajetkovej ujmy – Edmund Horváth, Lucia Budinská

21.85 
Judikatúra slúži súdom ako najcennejší inšpiratívny zdroj pre ich rozhodovanie. V oblasti ochrany osobnostných práv, predovšetkým pri priznávaní nemajetkovej ujmy v peniazoch za zásahy do týchto práv, význam judikatúry neustále narastá. V knižnej novinke Ochrana osobnosti a náhrada nemajetkovej ujmy sa jej zostavitelia snažili poskytnúť právnickej verejnosti, avšak aj laickej verejnosti, a to najmä študentom, novinárom či osobám verejne činným, základný prehľad o judikatúre vo veciach ochrany osobnosti a náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch. V publikácii sú spracované zaujímavé súdne rozhodnutia týkajúce sa predpokladov vzniku práva na ochranu osobnosti, prostriedkov ochrany osobnostných práv, veľkú časť zostavitelia publikácie venovali rozhodnutiam zaoberajúcim sa náhrade nemajetkovej ujmy v peniazoch, ako aj konfliktu práva na slobodu prejavu s právom na ochranu súkromia a s inými právami. Čitateľ tu môže nájsť definície pojmov kritika, vec verejná, sloboda prejavu, právo na česť, aktuálne rozhodnutia týkajúce sa klamlivých informácií v bulvárnej tlači či zverejňovania difamačných názorov vrátane niektorých kontroverznejších rozhodnutí, ktoré v poslednom období na Slovensku rozbúrili hladinu verejnej mienky. Veríme, že publikácia obohatí vašu právnickú knižnicu a bude cenny´m zdrojom právnych názorov.

Kúpna zmluva v obchodných vzťahoch – Alena Javolková

19.00 
Kúpna zmluva uzavretá podľa ustanovení Obchodného zákonníka je najfrekventovanejším typom zmluvy v obchodnozáväzkových vzťahoch. Aj keď právna úprava tohto zmluvného typu je pomerne podrobná a jasná, laxný prístup subjektov týchto právnych vzťahov spôsobuje vznik množstva súdnych sporov. Vo väčšine prípadov, ako je zrejmé aj z väčšiny súdnych rozhodnutí uvedených v tejto publikácii, sú súdy nútené najprv skúmať vznik kúpnej zmluvy ako predbežnú otázku, jej podstatné náležitosti, aby vôbec mohli riešiť meritum veci, ktorým je vo väčšine prípadov zaplatenie kúpnej ceny alebo uplatnenie práva zo zodpovednosti za vady tovaru. Zaradenie jednotlivých súdnych rozhodnutí je v súlade so systematikou hlavy II, diel I Obchodného zákonníka, ktorý rieši problematiku obchodnoprávnej zmluvy a zodpovednosti za vady, a to najmä z dôvodu prehľadnosti. Toto zaradenie je však len orientačné, keďže vo väčšine súdnych rozhodnutí sa rieši viacero otázok týkajúcich sa predmetnej problematiky, pričom základným kritériom pre začlenenie súdneho rozhodnutia je vo väčšine prípadov riešený nosný problém. V publikácii možno nájsť aj rozhodnutia Najvyššieho súdu Českej republiky, ktoré riešia túto problematiku, a vzhľadom na ich význam sú spôsobilé poskytnúť návod na vytvorenie si vlastného právneho názoru na konkrétnu právnu otázku, keďže právna úprava kúpnej zmluvy v oboch štátoch bola donedávna v zásade totožná. Veríme, že táto publikácia bude významným zdrojom právnych poznatkov pre právnickú verejnosť, najmä pre sudcov a advokátov.

Spoločnosť s ručením obmedzeným – Ján Golian a kol.

22.80 
Výsledkom úsilia kolektívu zostavovateľov je komplexné, prehľadné a veľmi výstižné spracovanie judikatúry v rámci problematiky spoločnosti s ručením obmedzeným. Spoločnosť s ručením obmedzeným je nositeľkou množstva inšpiratívnych prvkov tak v teoretickej, ako aj v praktickej rovine, čo potvrdzuje aj rozhodovacia prax súdov. V porovnaní s inými obchodnými spoločnosťami spoločnosť s ručením obmedzeným má nesporné ekonomické výhody a široké možnosti využitia, čím sa právna forma spoločnosti s ručením obmedzeným stala jednou z najrozšírenejších podnikateľských foriem. Cieľom predkladanej publikácie je poukázať na aplikačné problémy, z ktorých mnohé vyplývajú z platnej právnej úpravy. Zároveň by publikácia mala odbornej verejnosti pomôcť pri riešení každodenných situácií tak, aby poskytovala aj priestor pre komplexné ponímanie jednotlivých čiastkových problémov. Vybraté zaujímavé rozhodnutia slovenských, ako aj českých súdov boli vhodne upravené tak, aby čitateľ mal prehľad o rozhodovacej praxi. Publikácia je systematicky koncipovaná do deviatich častí. Zatriedenie jednotlivých rozhodnutí do konkrétnej časti je v mnohých prípadoch len orientačné, keďže konkrétna právna veta často rieši viacero problémov týkajúcich sa tejto problematiky. Pevne veríme, že predkladaná publikácia bude pre čitateľov prínosná a podnetná. Čitateľom prajeme, aby im priniesla nové poznatky, zaujímavú diskusiu a výmenu názorov.

Predbežné opatrenia – Erik Schwarzc

23.75 
Predbežné opatrenia sú v praxi často využívaným nástrojom v civilnom procesnom práve. Tento inštitút je však veľmi špecifickým zásahom do práv osôb, ktoré sú zasiahnuté bez toho, aby súd vykonal rozsiahlejšie dokazovanie a konal vo veci samej. Z uvedeného dôvodu jeho aplikácia vyvoláva v praxi mnohé otázky, na ktoré reagovala súdna prax v Slovenskej republike i v Českej republike. Cieľom predkladaného výberu z judikatúry je poskytnúť odbornej verejnosti rozhodnutia súdov relevantné pre prax, teda rozhodnutia, ktoré definujú základné aspekty predbežných opatrení alebo ktoré svojím obsahom menia doteraz vžitý pohľad na túto problematiku. Účel inštitútu predbežného opatrenia, ako aj niektoré jeho aspekty zostáva zachovaný aj pri inštitúte neodkladných opatrení, ktorý ho nahrádza prijatím nových kódexov civilného procesného práva, t.j. Civilného sporového poriadku a Civilného mimosporového poriadku, a preto je táto publikácia relevantnáaj po nadobudnutí účinnosti týchto nových kódexov (po 1. júli 2016) a môže slúžiť ako pomôcka pri ich praktickej aplikácii.

Bezdôvodné obohatenie – Lucia Budinská

23.28 
Vydavateľstvo IURIS LIBRI Vám prináša ďalšiu publikáciu z edície Judikatúra. Publikácia predstavuje prvú samostatnú ucelenú zbierku judikatúry týkajúcu sa inštitútu bezdôvodného obohatenia v Slovenskej republike a zahŕňa rozhodnutia tak slovenských, ako aj českých súdov. Rozhodnutia českých súdov boli preložené do slovenského jazyka a vhodne upravené tak, aby čitateľ dostal do ruky ucelený systém, ktorý mu poskytne prehľad o rozhodovacej praxi súdov v Slovenskej republike aj v susednej Českej republike. Jednotlivé právne vety sú v publikácii často doplnené odôvodnením, ktoré je buď uvedené v celosti, alebo je vhodne skrátené a upravené tak, aby čitateľovi poskytovalo základný prehľad o obsahu rozhodnutia. Z praktického hľadiska je publikácia je rozdelená do piatich častí tak, že čiastočne kopíruje systematiku zákona. Prvá časť je venovaná vymedzeniu pojmu bezdôvodné obohatenie, základným východiskám a definíciám, druhá časť sa zaoberá jednotlivými skutkovými podstatami bezdôvodného obohatenia tak, ako sú vymedzené v zákone. Tretia časť obsahuje rozhodnutia súdov vo veci vydania bezdôvodného obohatenia, na ktorú nadväzuje štvrtá časť, ktorá sa týka premlčania pri bezdôvodnom obohatení. Posledná, piata časť, je venovaná procesným súvislostiam, a to vecnej legitimácii, úvahám súdov, náležitostiam žaloby a pod. Publikácia je určená širokému okruhu odbornej aj laickej verejnosti a je len na konkrétnom čitateľovi, ktorý z právnych názorov si osvojí. Pevne veríme, že predkladaná publikácia bude pre jej čitateľov cenným prínosom a radi po nej siahnu aj opakovane.

Občianske právo hmotné 1. a 2. zväzok – Ján Lazar, kolektiv

71.25 
Vysokoškolská učebnica Občianske právo hmotné nadväzuje na jej predchádzajúce vydanie z roku 2014, ktoré je podstatne prepracované a doplnené. Predstavuje aktualizované komplexné dielo, v ktorom je na základe vedecky podloženého systémového prístupu spracovaná matéria všeobecného súkromného práva. Podľa tohto prístupu je poradie a nadväznosť výkladov i rozboru jednotlivých subsystémov občianskeho práva vyjadrená tak, že po všeobecnej časti nasleduje rodinné právo, vecné právo a dedičské právo (1. zväzok), potom záväzkové právo vrátane záväzkov zo spôsobenia škody a z bezdôvodného obohatenia a napokon právo duševného vlastníctva (2. zväzok). Učebnica zachytáva súčasný vývojový trend súkromného práva tak na vnútroštátnej, ako aj na európskej úrovni. Primerane tomu sa do textu učebnice premietli všetky zmeny a doplnky, ktoré v súkromnoprávnom zákonodarstve medzičasom nastali. V tejto súvislosti sa treba osobitne zmieniť o rozsiahlych zmenách a novokoncipovaných výkladoch obsiahnutých v šiestej časti učebnice, ktoré si vyžiadalo prijatie nového Autorského zákona. Ďalšiu potrebu aktualizácie i uspôsobenia textov vyvolali nové procesnoprávne zákony, ako aj viaceré nové zákonné úpravy hmotnoprávnej povahy (napr. zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov, zákon o krátkodobom nájme bytov a iné). Doplňujúce výklady si vyžiadala aj rozsiahla novelizácia zákona o rodine. Vzhľadom na to, že mnohé zo zmien sú výsledkom harmonizácie slovenského súkromného práva s právom Európskej únie, bolo treba viaceré výklady v učebnici rozšíriť a prehĺbiť práve o otázky týkajúce sa tejto problematiky (napr. spotrebiteľských zmlúv a ďalších úprav zameraných na ochranu slabších subjektov v určitých skupinách súkromnoprávnych vzťahov). V tejto súvislosti bolo žiaduce, aby autori vo svojich výkladoch zohľadnili aj výsledky, ktoré dosiahla dynamicky sa rozvíjajúca veda európskeho súkromného práva, ako aj najnovšie poznatky slovenskej právnej civilistiky. V rámci konkrétnych výkladov o jednotlivých inštitútoch a riešeniach obsiahnutých v početných ustanoveniach zákona autori vo vhodných súvislostiach, najmä v prípadoch spornej alebo pochybnej interpretácie, doplnili aj zovšeobecnené závery súdnej praxe publikované v Zbierke stanovísk Najvyššieho súdu Slovenskej republiky a rozhodnutí súdov Slovenskej republiky aj v Zbierke nálezov a uznesení Ústavného súdu Slovenskej republiky.

Repetitórium práva duševného vlastníctva – Veronika Skorková

22.80 
Druhé, prepracované a doplnené vydanie reaguje na zmeny, ktoré nastali v právnej úprave práva duševného vlastníctva, a to najmä v súvislosti s prijatím nového Autorského zákona č. 185/2015 Z.z. Repetitórium práva duševného vlastníctva je učebnou pomôckou nadväzujúcou na dostupné vysokoškolské učebnice zamerané na výklad práva duševného vlastníctva a jeho jednotlivých inštitútov. Jej hlavným účelom je uľahčiť študentom právnických, ale aj neprávnických fakúlt oboznámiť sa s ťažiskovými pojmami, definíciami a inštitútmi práva duševného vlastníctva a poskytnúť im prehľad zložitého systému danej časti právneho poriadku Slovenskej republiky. Publikácia prehľadne a heslovite poskytuje základné informácie o jednotlivých inštitútoch práva duševného vlastníctva a môže sa stať východiskom pre efektívnejšiu prípravu na postupovú skúšku a štátnu záverečnú skúšku, a to prostredníctvom názorného zjednodušenia pojmového aparátu, systému a súvislostí práva duševného vlastníctva. Učebná pomôcka je určená predovšetkým študentom právnických fakúlt, ktorým má uľahčiť štúdium predmetu a prácu počas procesu výučby. Rovnako môže pomôcť širokej právnickej verejnosti, ale aj každému, kto má záujem oboznámiť sa so základnou právnou úpravou jednotlivých oblastí práva duševného vlastníctva.

Repetitórium práva Európskej únie (Druhé, prepracované vydanie) – Martina Jánošíková

19.00 
Repetitórium práva Európskej únie je učebnou pomôckou vytvorenou pre študentov vsetkych troch stupnov univerzitneho vzdelavania na pravnickych fakultach, ktorej cieľom je objasnit pre potreby priebezneho studia system prava Unie z hladiska jeho zakladnych ustavnych zakladov vratane sudnej ochrany, pochopit klucove pojmy, vztahy a definovane kategorie, napomoct vytvoreniu nalezitej struktury odpovede na skuskach, ktora je nevyhnutnym predpokladom jej uspesneho absolvovania, ako aj prispiet k vyvarovaniu sa zjednodusenym odkazom na ustavne pravo Unie so zretelom na temy, ktorym sa venuju studenti doktorandskeho studia. Druhe vydanie repetitoria je aktualizovanou verziou prveho vydania. Su v nom zapracovane zmeny, ktorymi Europska unia a jej pravny poriadok presli od roku 2012. Zachytava teda napriklad udalosti suvisiace s Brexitom, zrusenie Sudu pre verejnu sluzbu alebo zmenu Statutu Sudneho dvora Europskej unie.

Občianske právo hmotné – Ján Lazar, kolektiv

71.25 
Vysokoškolská učebnica Občianske právo hmotné nadväzuje na jej predchádzajúce vydanie z roku 2014, ktoré je podstatne prepracované a doplnené. Predstavuje aktualizované komplexné dielo, v ktorom je na základe vedecky podloženého systémového prístupu spracovaná matéria všeobecného súkromného práva. Podľa tohto prístupu je poradie a nadväznosť výkladov i rozboru jednotlivých subsystémov občianskeho práva vyjadrená tak, že po všeobecnej časti nasleduje rodinné právo, vecné právo a dedičské právo (1. zväzok), potom záväzkové právo vrátane záväzkov zo spôsobenia škody a z bezdôvodného obohatenia a napokon právo duševného vlastníctva (2. zväzok). Učebnica zachytáva súčasný vývojový trend súkromného práva tak na vnútroštátnej, ako aj na európskej úrovni. Primerane tomu sa do textu učebnice premietli všetky zmeny a doplnky, ktoré v súkromnoprávnom zákonodarstve medzičasom nastali. V tejto súvislosti sa treba osobitne zmieniť o rozsiahlych zmenách a novokoncipovaných výkladoch obsiahnutých v šiestej časti učebnice, ktoré si vyžiadalo prijatie nového Autorského zákona. Ďalšiu potrebu aktualizácie i uspôsobenia textov vyvolali nové procesnoprávne zákony, ako aj viaceré nové zákonné úpravy hmotnoprávnej povahy (napr. zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov, zákon o krátkodobom nájme bytov a iné). Doplňujúce výklady si vyžiadala aj rozsiahla novelizácia zákona o rodine. Vzhľadom na to, že mnohé zo zmien sú výsledkom harmonizácie slovenského súkromného práva s právom Európskej únie, bolo treba viaceré výklady v učebnici rozšíriť a prehĺbiť práve o otázky týkajúce sa tejto problematiky (napr. spotrebiteľských zmlúv a ďalších úprav zameraných na ochranu slabších subjektov v určitých skupinách súkromnoprávnych vzťahov). V tejto súvislosti bolo žiaduce, aby autori vo svojich výkladoch zohľadnili aj výsledky, ktoré dosiahla dynamicky sa rozvíjajúca veda európskeho súkromného práva, ako aj najnovšie poznatky slovenskej právnej civilistiky. V rámci konkrétnych výkladov o jednotlivých inštitútoch a riešeniach obsiahnutých v početných ustanoveniach zákona autori vo vhodných súvislostiach, najmä v prípadoch spornej alebo pochybnej interpretácie, doplnili aj zovšeobecnené závery súdnej praxe publikované v Zbierke stanovísk Najvyššieho súdu Slovenskej republiky a rozhodnutí súdov Slovenskej republiky aj v Zbierke nálezov a uznesení Ústavného súdu Slovenskej republiky.

Repetitórium ústavného práva – Marek Domin, Milan Hodás, Eduard Korpáš

23.75 
Repetitórium ústavného práva poskytuje systematický prehľad základných inštitútov ústavného práva Slovenskej republiky vrátane stručných informácií o ústavnom vývoji na území dnešnej Slovenskej republiky po roku 1848. Svojím obsahom a predovšetkým formou spracovania by malo slúžiť ako pomôcka pre účinné zopakovanie a upevnenie si vedomostí . Autori pri vypracovaní repetitória vychádzali predovšetkým zo znenia otázok na skúšku z predmetu ústavné právo, ktoré sa vyučuje na právnických fakultách. Repetitórium je určené študentom pripravujúcim sa na skúšku z ústavného práva, ale aj študentom ďalších súvisiacich spoločenskovedných disciplín. Ako prameň poznania ho napokon môže využiť každý, kto má záujem o získanie základných vedomostí z oblasti ústavného práva Slovenskej republiky.